Era Covid- 19 pomogła przyspieszyć tworzenie fundamentów sektora PRS w Polsce, pozwoliła nowym graczom zająć stanowiska i przejść od etapu analitycznego do pierwszych decyzji zakupowych – w M4 Real Estate obserwujemy ten trend rynkowy w ostatnim czasie. Teraz został szczegółowo opisany w „Budowane na wynajem. Perspektywy rozwoju rynku najmu w Polsce. ”

Raport dostarczony przez ThinkCo – real estate research lab stanowi najbardziej kompleksowe w ostatnim czasie opracowanie pozwalające zrozumieć naturę i specyfikę rynku najmu w Polsce, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w segmencie powstającego najmu instytucjonalnego, który jest przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania.

Aktywność takich podmiotów jak Gethouse Golub, Vantage Development czy Aurec Capital ma strategiczny, długofalowy, a nie spekulacyjny i jednorazowy charakter. Z drugiej strony klasyczni developerzy mieszkaniowi nastawieni do tej pory bezwzględnie na klientów indywidualnych zaczynają poważnie rozważać przeznaczanie przynajmniej części oferty na segment resi4rent. Z trzeciej –  badania pokazują ewolucję nastawienia potencjalnych najemców, którzy mając jako opcję stabilną, ciekawą architektonicznie i finansowo ofertę najmu od wiarygodnego podmiotu są skłonni z niej skorzystać. A sam najem traci piętno tymczasowości, niepewności i bycia wypadkową niestabilnej sytuacji zawodowo – finansowej.

Raport pokazuje również ewolucję postaw potencjalnych najemców, którzy mając do wyboru potencjalnie stabilniejsze, ciekawsze architektonicznie i finansowo oferty najmu od sprawdzonych podmiotów, rozważają skorzystanie z nich. Mówiąc bardziej ogólnie, sektor wynajmu traci piętno tymczasowości, niepewności i niestabilnej sytuacji zawodowej i finansowej najemców.

Skala inwestycji resi4 rent na razie nie powala, nawet biorąc pod uwagę kilkanaście tysięcy jednostek mieszkalnych w przygotowaniu . Niemniej w M4 szacujemy, że najbliższe kilka – kilkanaście miesięcy przynajmniej na papierze pokaże znaczne wzrosty w tym segmencie, bo liderzy nowego segmentu się rozpędzają a nowych graczy przybywa z każdym dniem.

~ Alicja Le Bozec – Partner, Head of Alternative Investment at M4 Real Estate

+48 668 119 578

a.lebozec@M4.realestate.pl

Budowane na wynajem [RAPORT]